Type and press Enter.

Cognac. Podwójny.

Janek Hochwander chwyta za butelkę koniaku, Miś – Ryszard Ochódzki protestuje: -Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie! Nie stać cię! Ty musisz oszczędzać! […] -Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Pewex`ami. Dostajemy za tego misia, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś tym… no? Koniaczek?
– Podwójny…Stać mnie!

Anglicy po blokadzie portów przez Poleona (tak nazywała go złośliwie Józefina, ale żonie wolno) wartość koniaku może jeszcze docenią, ale innym nacjom wytłumaczyć, że chciało się pić i luksusu i nie było co? Nie pojmą. Bułgarskiej terpentyny nie pili, życia nie znają. Cognac, to Cognac. Jedyny w swoim rodzaju winiak. Wyjątkowy, bo i siedlisko niezwyczajne. Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies.

Jestem w wieku, w którym mam już swój ulubiony warzywniak. Co więcej – mam ulubioną wytwórnię w Cognac. Przez jakiś czas miałem niekłamaną przyjemność oprowadzać turystów dla jednej z największych tam destylarni, ale mimo to serce zostawiłem jednak w Cognac Otard. Dlatego, że winiak wyjątkowy, nie dlatego, że speluna urządzona w miejscu narodzin Franciszka I, którego cenię nie tylko za renesans. Jeśli ryzykować i wierzyć Wiktorowi Hugo – W przypływie szczerości i deprechy przyszło mu formie diamentowej na szkle myśli wyrazić, co sądzi o fochu.

Souvent femme varie, bien fol qui s’y fie.

Po polsku to nic innego, jak parafrazując: dlaczego się śmiejesz? – miał być foch, ale mi się emocje pomyliły. Literalnie zaś tłumacząc to: kobieta zmienną jest i głupi, kto jej zaufa.

Zdrada czai się w koniaku.

Józefina – Róża Beauharnais po pierwszym mężu jej było – mawiała jeszcze kpiąco do Cesarza – Bon -a – Part. Dobry, ale tylko po części. Cognac. jest bardzo dobry. Zawsze. Chyba, że jest VS. wtedy nadaje się tylko do drinów, tego nikt normalny we Francji nie pije czystego. Wylać żal.

Cognac Calvados polski przewodnik po Paryzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *