Type and press Enter.

Polski przewodnik po Wersalu

Krążą opowieści, że dwunastoletni Ludwik XIV po przybyciu do Wersalu tak zachwycił się pałacem ojca i przyległymi terenami, gdzie cieszył się swoimi pierwszymi, samodzielnymi polowaniami, że z sentymentu budując nowy pałac kazał zachować ruderę papy. Zwiedzaj pałac z polskim przewodnikiem po Wersalu, okaże się, że to tylko mit.

Ludwik XIV widział Wersal nie w wieku 12 lat, a znacznie wcześniej, kiedy stary kazał tam przenieść trzyletniego brzdąca z obawy przed szalejącą w Saint-Germain-en-Laye zarazą. Nie wydaje się, żeby zabrany z przyjaznego dworu szczególnie miło wspominał pobyt w „domku z kart”, który nie był przystosowany do potrzeb dworu. Generalnie dla dziewczyn i dzieci miejsca nie było. Kurnik, jak go nazywano, wywoływał niezliczone kpiny. Król Ojciec wspomniał z sentymentem, że wybudowano go na wzgórzu, w miejscu wiatraka, który zniknął. Wiatrak zniknął, wiatr pozostał – usłyszał w odpowiedzi.

polski przewodnik Wersal

Jeszcze lepsze są te czarujące, wyświechtane, sentymentalne baśnie, że Le Roi Soleil kazał pałacyk zachować ze względu na pamięć o ojcu i wspólnych z ojcem polowaniach. Ojcem Ludwikowi bardziej był kardynał Mazarin. Biologicznego prawie nie pamiętał, bo ten zmarł, kiedy Ludwik XIV miał niecałe 5 lat, a dokładnie 4 lata i 8 miesięcy. Polowali wspólnie na dziki? Na jelenie? Czy na łosie? Dla kolegi pytam! Dziecko mu się rodzi niedługo i pyta, w co się bawić. Colbert – zawsze pragmatyczny i prawie zawsze szczery – mówił wprost, że król postanowił obiekt zburzyć.

Są kwity, które jasno wskazują, że decyzja o wyburzeniu pałacyku ojca zapadła, ale została cofnięta gdzieś pomiędzy majem a listopadem 1669. Nie zburzył, bo nie miał szmalu. Wtedy jeszcze nie miał. Bardziej interesujące jest, dlaczego – choć wtedy „cały świat paryski” budował już z modnego kamienia – Ludwik nakazał zachować cegłę, albo dlaczego kazał zbudować sobie klatkę schodową, choć i tak korzystał z tej klatki dla królowej.

Zapraszam do Wersalu – opowiem.

Zwiedzanie z polskim przewodnikiem po Wersalu . Wynajęcie przewodnika po Wersalu możliwe jest tylko na wyłączność, nie organizujemy grup łączonych. Do 7 osób przewodnik może oprowadzać bez dodatkowych opłat rezerwacyjnych – wymagany jest jedynie zakup odpowiednich biletów do Wersalu. Grupy powyżej 7 osób (do 30 maksymalnie na 1 przewodnika) – wymagana jest dodatkowa płatna rezerwacja, bez której przewodnicy nie mogą oprowadzać. Cena usługi polskiego przewodnika po Wersalu – tura 2 h – 200 eur / (ilość osób 1-30)

zobacz inny wpis >>

oficjalna strona pałacu w Wersalu >>