Type and press Enter.

Polski przewodnik po Musée d’Orsay
zwiedzanie z historykiem sztuki

Któregoś dnia w domu Moneta w Argenteuil, Manet miał podejść do sztalug Renoira, spojrzeć i wyszeptać do Moneta: pan jest jego przyjacielem, pan mu powie, żeby dał sobie spokój. Przecież on nie ma za grosz talentu! Co do jednego impresjoniści byli zgodni, praktycznie cała grupa z Guerbois. Że całkowicie pozbawiony talentu to jest ów „seizeânes”, którego na doczepkę jedynie na wystawę u Nadara w 1874 wzięli, a i to tylko dlatego, że Pissarro się uparł. Ulica Paryska o strzelanie do obrazów farbą posądzała ich wszystkich, ale o Cézanne dodatkowo mawiała, że obrazy maluje miotłą i szpachlą, pędzlem jedynie podpis.

Droższa dziś ta szpachla od tych w Castoramie po inflacji, nagimnastykował się jednak Paul Cézanne zanim triumfalnie „do Luwru” wjechał. Ta sama ręka, której kpiąco Manetowi nie podawał mówiąc, że jej przez tydzień nie mył – wymalowała największą kpinę, którą oficjalnie zgłosił szacownemu jury akademickiemu.

O co chodzi z portretem Achille Emperaire? Czym do białości rozgrzał profesorów, żeby nie powiedzieć wprost, że wqrwił? Dlaczego czuli się, jakby tymi różowofioletowymi kalesonami dostali w pysk? Dziewczyny, z tym różowym mnie nie poprawiać. Jestem facetem, rozróżniam tylko trzy kolory. Dla mnie to równie dobrze może być fuksja.

Zwiedzanie Muzeum d’Orsay. Wynajęcie przewodnika możliwe jest tylko na wyłączność, nie organizujemy grup łączonych. Do 6 osób przewodnik może oprowadzać bez dodatkowych opłat rezerwacyjnych. Grupy powyżej 6 osób (do 25 maksymalnie na 1 przewodnika) – wymagana jest dodatkowa płatna rezerwacja, bez której przewodnicy nie mogą oprowadzać. Cena usługi przewodnika – tura 2,5 godzinna – 200 eur / (ilość osób 1-25)